Často se setkáváme s dotazem, jak se vlastně píší zkratky označující akciové společnosti či společnosti s ručením omezeným. S mezerami, nebo bez? S čárkami, nebo bez? Podívejme se na ně podrobněji.
A) Zkratka jako přístavkové spojení
Předně je třeba podotknout, že jednotlivé typy právnických osob v češtině zpravidla mají svou pravopisně kodifikovanou zkratku s jednoznačným rozložením mezer (základní pravidlo: v českých zkratkách je po tečce vždy mezera). Mezi právnické osoby s takovou zkratkou v České republice patřily či patří:
- a. s. (akciová společnost), s. r. o. / spol. s r. o. (společnost s ručením omezeným), k. s. (komanditní společnost), v. o. s. (veřejná obchodní společnost), o. s. (občanské sdružení), o. p. s. (obecně prospěšná společnost), v. v. i. (veřejná výzkumná instituce), z. s. (zapsaný spolek), z. ú. (zapsaný ústav).
Označení typu právnické osoby v těsné následnosti za jejím názvem (např. Firma, a. s.) funguje v češtině jako tzv. přístavkové spojení. Tedy jako větný člen, který v tomto případě pojmenovává tutéž skutečnost jako vlastní jméno společnosti (Firma = akciová společnost) a zároveň ho určitým způsobem upřesňuje. Přístavek se tak chová jako vysvětlující vsuvka, kterou by případně bylo možné vypustit, aniž by význam věty výrazně utrpěl. Podle pravidel českého pravopisu ho tudíž v takových případech oddělujeme z obou stran čárkami:
- Kreativní firma, s. r. o., přichází na trh s novým výrobkem.
- Úspěšná firma, spol. s r. o., se opět prezentovala na strojírenském veletrhu.
- Nejlepší firma, a. s., v letošním roce opět ztrojnásobila svůj zisk.
Pokud by ovšem označení právnické osoby jejímu názvu v textu předcházelo, čárky bychom nepsali:
- Společnost s ručením omezeným Úspěšná firma chce být v příštím roce úspěšnější než Nejlepší firma, a. s.
B) Potíže s rejstříky
Potíž nastává, když má právnická osoba v rejstříku z jakýchkoliv důvodů zaregistrovánu jinou než pravopisně kodifikovanou podobu této zkratky – zpravidla bez patřičných mezer (nejčastěji s.r.o. či a.s.) nebo bez čárky před zkratkou. Potom se v praxi vyžaduje, aby alespoň v administrativních a právně závazných dokumentech byl oficiální, byť třeba svérázný, způsob zápisu této zkratky respektován:
- V obchodním rejstříku: Odpovědná firma s.r.o.
- V textu: Vedení Odpovědné firmy s.r.o. se zavazuje plnit právní požadavky na ochranu životního prostředí a jiné požadavky, kterým podléhá. (Není-li zkratka oddělena čárkou již vpředu, zezadu se za ní už čárka nepíše – není-li k tomu nějaký jiný pravopisný důvod.)
C) Jednotnost především!
Ve všech vlastních textech dané organizace by každopádně měl být její název psán jednotným způsobem, a to včetně všech (!) výskytů tohoto názvu na jejích internetových stránkách (v hlavičce, v zápatí, v popisu stránky, v kontaktních údajích atd.).
I tak ale nemohou být v České republice zaregistrovány dvě právnické osoby, jejichž označení by se odlišovala pouze ve formátu této zkratky (s mezerami / bez mezer, apod.) nebo jejichž názvy by mezi sebou byly jinak zaměnitelné.